El Cerrahisi

El Cerrahisi Ankara

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, sanayileşmenin artması, çarpık kentleşmenin oluşması ve ulaşım zorluğu gibi nedenlerle artış gösteren kazalar sonucu parmak, el, önkol, dirsek, kol, ayak, bacak gibi bir hatta birkaç uzuv yitirilmesi veya fonksiyonlarının kaybı söz konusu olabilmektedir. Özellikle el yaralanmalarında tedavi kaza anında başlar. Uygun yapılmış bu ilk yardım, tedavi sonucunun verimli ve başarılı olmasında çok önemlidir. Ayrıca, anne karnında el oluşumunun evrelerinde meydana gelebilecek herhangi bir kusur doğumsal el farklılığıyla sonuçlanabilir. Bazı doğumsal el farklılıkları ise genetik sebeplerden dolayı meydana gelir.

Söz konusu farklılıklar eli-kolu oluşturan parçalarda eksiklik veya elde fazlada parçaların olması, elin bazı bölümlerinin aşırı veya yetersiz büyümesi ile eli oluşturan bölümlerin yapışık olması şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Tedavi ihtiyacının belirlenmesi için bebekler bir el cerrahı tarafından muayene edilmelidir.
El cerrahisi ile doğumsal anomali tedavilerinin yanı sıra, oluşan el bileği yaralanmaları, ampütasyonlar (el ve parmak kopmaları), damar, sinir, tendon yaralanmaları, el bileği kırık ve çıkıkları, karpal tünel sendromu, Ulnar Oluk Sendromu (kubital tünel sendromu),  romatoid artrit, doğumsal bozukluklar, el enfeksiyonları, el tümör ve kanserleri, elin enflamatuar hastalıkları tedavileri yapılır. El cerrahisi, hem plastik cerrahi, hem de ortopedinin alanına giren çok özelleşmiş bir cerrahi dalıdır.

El yaralanmaları ya da hastalanmaları durumunda geleneksel terapiler yeterli etkiyi gösteremiyorsa hastalık türüne göre genellikle ayakta uygulanan çeşitli ameliyat yöntemleri mevcuttur. Genelde ameliyatlar ayakta gerçekleştirilebilmektedir. Fakat hastanın sahip olduğu özel riskler söz konusu olduğunda 1 ila 2 gün klinikte kalınması makul olabilir. Örneğin elin sinir yapısında bulunan sinir akımlarında değişiklikler gözleniyorsa sinir, bir ameliyat ile kurtarılmalıdır. Yalnızca bu sayede kalıcı bir hasar oluşması engellenmiş olur. Sinir kanalı genişletilerek (karpal tünel ayrımı) ve sinir kurtarılarak (nöroliz) ağrı ve algılama rahatsızlıkları giderilebilir.

Çoğu vakada bu müdahale, el bileği bölgesinde küçük bir kesik üzerinden asgari müdahale yöntemi ile gerçekleştirilir. Ağrı ve algılama bozuklukları birçok vakada ameliyatın hemen akabinde ortadan kalkmaktadır. Uzun süreden beri mevcut olan sinir bozukluklarında normal algılama yetisine kavuşulana kadar biraz zaman geçer. Bir ameliyatta itinalı bir şekilde sıklıkla el sinir ve kan damarlarının “etrafını saran” ve rahatsızlık veren bağ dokuları alınır. İyileşmenin ardından – yaklaşık 10 gün sonra – el işlevi ergoterapi destekli olarak kendinizin gerçekleştireceği talimlerle yeniden kazanılabilir.

Bize Ulaşın!
Yol Tarifi