Jinekomasti (Erkekte Göğüs Büyümesi)

Jinekomasti Ankara

Jinekomasti (Erkekte Göğüs Büyümesi)

Erkek memesinin büyümesi jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Bu terim Yunanca gynec (dişil) ve mastos’tan (meme) türetilmiş bir kelime olup, erkelerde meme dokusunun aşırı büyümesi sonucu kadın tipi memenin görülmesi olarak açıklanabilir. Klasik jinekomasti, ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme sıklığı daha fazladır. Hastalarda neden genellikle bilinmemekle birlikte Jinekomasti ilaçlar veya başka hastalıklara (tümörler, genetik hastalıklar, kronik karaciğer hastalıkları) bağlı olarak da gelişebilmektedir. Sağlıklı ve kesin bir teşhis için endokrinolojik ve ultrasonografik bir değerlendirme yapılmalıdır

Erkek meme hacmi, genellikle glandüler doku olarak adlandırılan duktal ve stromal doku(meme bezleri) ve tipik olarak yağ dokusu olarak adlandırılan adipositlerden(yağ hücreleri) oluşur. Ciddi jinekomastili hastalarda memenin belirgin düşüklüğü ile sonuçlanan fazla deri de mevcut olabilir.

Büyüme çağındaki erkeklerde hormonal nedenlerle göğüs bölgesinde dolgunluk, büyüme, hassasiyet ve bazen ağrı olması doğal bir durum olup bu yaş gurubunda görülme sıklığı yaklaşık %30-40 dır. Genellikle çift taraflı, bazen de tek taraflı olan bu durum hastaların çok büyük bir kısmında birkaç yıl içinde kendiliğinden geçmektedir. Geçici olması beklenen bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale geldiğinde ‘Jinekomasti’ olarak adlandırılır. Özellikle ergenlikte bu durum hastaları psikososyal olarak etkileyebilmekte ve genellikle hastalar tişört giymekte, denize-hamama girmekte, özellikle beden derslerinde ve başkalarının yanında soyunmakta sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Jinekomasti büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç grupta sınıflandırılmaktadır.

  • 1’nci derece jinekomasti – göğüste az miktarda bir büyüme vardır, deri fazlalığı görülmez.
  • 2’nci derece jinekomasti – göğüste orta derecede bir büyüme vardır, deri fazlası olabilir(2B) veya olmayabilir(2A).
  • 3’nci derece jinekomasti – göğüste aşırı bir büyüme ve deri fazlalığı vardır. Sarkmış kadın memesi gibidir.

Jinekomastide liposuction ve özellikle lazer liposuction (VASER) tercih edilebilinir, güvenli ve etkili bir uygulamadır. VASER liposuction, yağları eritmek ve böylece liposuction işlemini kolaylaştırmak için ultrason enerjisi kullanan nispeten yeni bir liposuction formudur. Bu yöntemle yapılan jinekomasti operasyonlarında amelyat sonrası komplikasyonlar (örn. kanama, enfeksiyon, operasyon alanında kan veya sıvı birikimi, doku dejenerasyonu, his kaybı)  oldukça az görülmekte olup buna karşın hastanede kalış süresi oldukça kısalmaktadır. Liposuction ile yağ ve bağ dokusu hücreleri parçalanıp kolaylıkla alınabilecek bir hale gelmektedir. Bu teknik bize, hem daha fazla yağ ve meme dokusu almaya olanak sağlamakta hem de ultrasonik dalgaların oluşturduğu ısı cildin sıkılaştırılmasına oldukça pozitif yönde yardım etmektedir, ayrıca hastalarda daha hızlı bir iyileşme süreci görülmektedir. Bu teknik diğer kullanılan tekniklerle (klasik liposuction, cerrahi eksizyon) kıyaslandığında, daha az ağrılı olup hastalar genellikle ilk 24 saat içinde rahatlıkla konforlu bir şekilde taburcu edilebilmektedir. Liposuction işleminden sonra 4 hafta boyunca göğüs bölgesini saran bir korse kullanılarak mevcut ödem ve düzensizlikler mimimize edilmeye çalışılmaktadır. Ameliyatın ardından 3-4 gün sonra normal hayata ve iş hayatına dönebilecek ölçüde iyileşme mümkündür. Ameliyata bağlı olarak göğüs bölgesinde morarma ve ödeme bağlı şişlikler olabilir, bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolmakta ve yaklaşık 2 ay içinde göğsün yeni şekli ortaya çıkmaktadır.

Bize Ulaşın!
Yol Tarifi