Tetik Parmak

Tetik Parmak

Tetik Parmak(Stenozan Tenosinovit) Nedir?

Bu durumun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bazen tetik parmak romatoid artrit, gut ve diyabet gibi sebepler ile ilgilidir. Avuç içi ve parmak tabanına yönelik travma bazen tetik parmağa sebep olabilir fakat bu durum da kesin olarak kanıtlanmamıştır. Genç yaşlarda avuç içlerini fazla kullanan sporcularda görülebilir. Tetik parmak, ilk başta parmağın veya başparmağın tabanında, avuç içi bileşkesinde bir huzursuzluk ile başlar. Bu bölgeye basınç uygulandığında ağrı ortaya çıkar. Bazen bu alanda el ile hissedilen bir sert bir şişlik de görülebilir. Parmak takılmaya veya kilitlenmeye başladığında, hasta parmağının veya başparmağının ortasında bir şikâyet hisseder, çünkü tendon aslında bu eklemleri hareket ettirmektedir. Tetik parmak veya başparmakta, parmağın tabanındaki kılıf çok kalınlaşır ve daralır. Böylece tendon, kılıf içinden rahatlıkla kayamaz. Bazen tendonlar üzerinde bir düğümcük (kalınlaşma) veya şişkinlik gelişir. Tendonun kılıf içindeki hareketi boyunca artmış bir direnç mevcuttur ve bu yüzden ağrı, tıkırtı ve takılma hissedilir. Tendon takıldıkça, sürekli bir iltihap gelişir ve tendondaki şişkinlik gittikçe artar. Bu yüzden kısır bir döngü gelişir ve kılıf daha da kalınlaşır. Bazen de parmak sıkışır ve takılır; bu durumda parmağı büküp açmak hiç mümkün olmaz.

Tetik Parmak/Stenozan Tenosinovit Tedavisi

Tetik parmak veya başparmak tedavisinin esas amacı, parmağın takılmasını veya kilitlenmesini önlemektir. Böylece parmak veya başparmak rahatlıkla bükülüp açılabilir. Atel kullanmak veya ağız yoluyla bir iltihap azaltıcı ilaç (NSAİD) kullanmak bazen yardımcı olabilir. Tedavi sürecinde bazen de sürekli yapılan aktiviteleri sonlandırmak faydalı olabilir. Tendon veya pulley alanının içine steroid enjeksiyonu yapmak da tetik parmak veya başparmağın rahatlatılmasında yardımcı olabilir.

Bulgular cerrahi dışı tedaviler ile düzelmezse, cerrahi tedavi önerilmelidir. Bu müdahale genellikle lokal anestezi ile ve poliklinik şartlarında yapılabilir. Tedavinin temel hedefi, parmağın tabanındaki kılıfı açmak ve böylece tendonun rahatlıkla hareket etmesini sağlamaktır. Genellikle tedaviden hemen sonra parmağın hareketleri rahatlar. Cerrahi yara yerinin ağrısının azalması ile birlikte normal el hareketleri başlar. Bazı hastaların ameliyat bölgesindeki hassasiyeti, huzursuzluğu ve şişliği, diğer hastalara göre daha uzun sürer. Nadiren de, cerrahi sonrası el terapisi gerekebilir.

Tetik Parmak Hastalığının İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Tetik parmak hastalığının iyileşme süresi, problemin şiddetine bağlı olarak kişiden farklılık gösterir. Tedavi yönteminin seçimi de iyileşme süresini etkiler. Örneğin atel 4 hafta boyunca gerekli olur. Fakat çoğu tetik parmak hastası, etkilenen parmağı dinlendirerek ve/veya anti iltihabi ilaçlar kullanarak birkaç hafta içinde iyileşir.

Bize Ulaşın!
Yol Tarifi