Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu Ankara

Vücudun bazı bölgelerinde fazla depolanan yağ hücrelerinin vakum yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılması yöntemine liposuction denir. Bazı durumlarda hastalardan alınan yağların inceltilerek tekrar enjeksiyon yöntemi ile vücuda verilmesi işlemine yağ enjeksiyonu (lipofilling) denilmektedir.

Yüze Yağ Enjeksiyonları Kimlere Yapılır?

Yaşımız ilerledikçe yüzde oluşan önemli değişikliklerden birisi yumuşak doku kayıplarıdır. Özellikle göz çevresinde ve orta yüz bölgesinde bu durum daha belirgindir. Ayrıca cilt altı dokusu da zayıflar ve cilt incelir. Gözyaşı olukları, burun-dudak çizgileri ve Marionette çizgileri derinleşir. Orta yaşı geçmiş ve yüzünde genel bir yıpranmışlık hali olan her hastaya yağ enjeksiyonları yapılabilir. Onun dışında yapısal olarak orta yüzü basık, çene ucu geride, çene hattı zayıf olan hastalarda yağ enjeksiyonları ile yüz konturları değiştirilebilir.

Yüzde Hangi Bölgelere Yağ Enjeksiyonu Yapılır?

Yüzde en sık yağ enjeksiyonu yapılan yerler şakaklar, göz çevresi, üst ve alt göz kapakları, gözaltları, orta yüz bölgesi, elmacık kemiklerinin üstleri, gözyaşı olukları, burun-dudak çizgileri, Marionette çizgileri, dudaklar, çene ucu, alt çene kemiğinin kenarlarıdır.

Yağ Enjeksiyonlarının Etkileri Nelerdir?

Yağ enjeksiyonunun iki etkisi vardır. Birincisi dolgu etkisi, ikincisi rejeneratif, yani yenileyici etkisi.

  • Dolgu etkisini, verilen bölgede yaşamaya devam eden yağ hücreleri ve kök hücrelerin dönüşümü ile yeni oluşan hücreler sağlar. Bu etki sayesinde yüz konturu değiştirilir ve derin çizgiler doldurulur. Elmacık kemikleri, dudaklar, çene ucu ve çene konturu bu etki ile düzeltilir. Kaş kenarları belirginleştirilir, göz çevresi doldurulur.
  • Yenileyici etkiyi, alana verilen kök hücreler sağlar. Bunlar eksik olan bağ dokusu elemanlarına ve fibroblastlar dönüşür, kollajen sentezini artırır. Ciltte genel bir gençleşme ve tazelenme olur. İncelmiş olan cilt dolgunlaşır, kurumuş cilt nemlenir, ince kırışıklıklar ve lekeler azalır.

Yağ Enjeksiyonları Nasıl Yapılır?

Vücudun herhangi bir bölümünden özel ince kanüller ve enjektörler yardımı ile yağ dokusu alınır. Alınan yağ santrifüj edilerek ya da süzülerek saflaştırılır. Uçları künt ince kanüller kullanılarak yüzde gerekli bölgelere enjekte edilir.

İşlem Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi yüze yağ enjeksiyonlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.
Kullanılmaması gerekenler:

  • Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
  • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
  • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği, bitkisel ürünler
  • Tüm zayıflama ürünleri

Yüze Yağ Enjeksiyonlarında Anestezi Gerekir Mi?

Yüze yağ enjeksiyonları ameliyathane ortamında ve ağır sakinleştiriciler (sedasyon) altında gerçekleştirilir, genel anestezi sıklıkla gerekmez.

Yüze Yağ Enjeksiyonları Ne Kadar Sürmektedir?

Uygulama yapılacak bölgelere bağlı olarak değişmekle birlikte, işlem yaklaşık olarak bir saat sürmektedir.

Yüze Yağ Enjeksiyonları Ağrılı Mıdır?

Yağ enjeksiyonları ağrılı işlemler değildir. Hastaları daha çok şişlik ve morluklar rahatsız eder.

Yüze Yağ Enjeksiyonları Sonrasında Neler Yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk 2 gün bir miktar şişme ve morarma olabilir. Bunu azaltmak için erken dönemde mutlaka buz uygulaması yapılır. Hastalar hemen ertesi gün gözlük takarak dışarı çıkabilirler. Morluk ve şişlikler üçüncü günden sonra azalmaya başlar, bir haftanın sonunda büyük oranda azalır. Morluklar kaldıysa kapatıcı makyajlar yardımı ile bunlar gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra yüz büyük oranda normale döner. Hastaların ameliyat sonrası 3 ay güneşten korunmaları gerekir.

Yüze Yağ Enjeksiyonları Sonrası Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Yağ enjeksiyonları güvenli işlemlerdir ve fazla bir sorun beklenmez. Göz çevresine yapılan enjeksiyonlarda yeterince inceltilmiş yağ dokusu kullanılmazsa cilt altında topaklar ve sertlikler oluşabilir. Orta yüze aşırı miktarlarda yağ verilirse abartılı sonuçlar oluşabilir. Dudaklarda şişlikler çok fazla olur, ama ne yazık ki erime oranları da yüksektir.

Yüze Yağ Enjeksiyonlarının Sonucu Kalıcı Mıdır?

Önceden, verilen yağın tamamının kaybedildiği düşünülürdü. Ancak yağ doğru tekniklerle alınıp, uygun şekilde hazırlandığında ve yüze doğru bir yöntemle verildiğinde kalıcılık oranı çok yüksektir. Göz çevresinde verilen yağın tamamının kaldığı söylenebilir. Orta yüzde, çene ucunda ve çene konturlarında da tutma oranları yüksektir. Hareketli bölgelerde kayıplar daha fazla olur. Burun-dudak çizgilerinde verilen yağın ancak yarısı kalırken, dudaklarda kayıp oranları yüksektir. Ancak yağ enjeksiyonlarının onarıcı etkilerinin kalıcı olduğu söylenebilir.

Bize Ulaşın!
Yol Tarifi