Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, el bileği boyunca geçen sinirler üzerindeki baskının neden olduğu, ağrılı bir rahatsızlıktır. Birçok meslek grubunda görülen bu rahatsızlık, günün büyük kısmını bilgisayar kullanarak geçiren webmasterlar, web tasarımcılar, geliştiriciler, yazılımcılar ve e-sporcular arasında yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bilgisayar kullanırken yeterli ergonomi şartlarının yerine getirilmemesi, nizami pozisyonun dışında ve uzun süre klavye ile fare kullanımı, karpal tünel sendromu rahatsızlığının gelişmesine neden olabilir.

Bu sendrom el bileğinden geçen önemli yapılardan biri olan median sinirin çeşitli nedenlerden ötürü sıkışmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıktır. Bu sinirin ana görevi 1.,2. ve 3. parmağın avuç içinde kalan kısmın duyusunu almaktır. Median sinir el bileğinde karpal tünel adı verilen bir tünelden geçer. Bu yapı kemikler ve sert bağlarla sınırlandırılmış rijit bir tüneldir. Dolayısı ile bu tünel içerisinde görülecek bir basınç artışı ilk önce, en narin yapı olan median siniri etkiler.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

  • Parmak uyuşması; Parmaklarda uyuşma
  • Bilek ağrısı; Bilekten kola uzanan ani ve keskin ağrı
  • Parmaklarda yanma hissi
  • Daha çok sabahları görülen şişlik ve el krampları
  • Başparmakta güç kaybı
  • El ve bilek ağrısıyla uyanma
  • Elde uyuşma,Nöropraksi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel sendromunun cerrahi tedavisi; sinirin gevşetilmesi, sıkışmaya neden olan dokuların serbestleştirilmesidir. Ameliyat el bileğinin hemen alt tarafında yaklaşık 1,5 – 2 cm’lik bir kesi ile yapılır ve genel anestezi gerektirmez. Ameliyattan hemen sonra hastaların tümünde belirtilerin tümü ya da çoğu hemen geçer ve hastalar belirgin olarak rahatlarlar. Uzun zamandır her gece elde ağrı ve uyuşma nedeniyle uyanan hastalar ameliyatın olduğu gece rahat uyumaya başlarlar. Sonucu etkileyen faktörler arasında; hastanın yaşı, hastalık süresi ve ameliyat öncesi belirtilerin şiddeti önemlidir. Hastalığın ileri evrelerinde sıkışma nedeniyle sinirde hücre ölümü olabildiğinden, karpal tünel sendromu tanısı konulduktan sonra en kısa zamanda ameliyat olunmalıdır. Yaşı ve hastalık evresi ne olursa olsun karpal tünel sendromlu hastalarda cerrahi tedaviden kaçınılmamalıdır.

Bize Ulaşın!
Yol Tarifi